Uutiset

Elisa Kirja -palvelun kokeilukuukausi

Yhteistyössä Elisa Kirja -palvelun kanssa haluamme tarjota Savonlinjan asiakkaille ja seuraajille 30 päivän ilmaisen kokeilujakson palveluun!

Koodilla SAVONLINJAELISA saat 30 päivän ajan lukea ja kuunnella e- ja äänikirjoja maksutta Elisa Kirja -palvelussa. Suomen monipuolisimmasta kirjapalvelusta löydät varmasti omat suosikkisi!

Saat edun käyttöösi täällä:
https://kirja.elisa.fi/kampanja/kokeile-maksutta

Huom. Elisa Kirja kuukausitilaus -palvelun tilaus jatkuu maksullisena hintaan 16,99 €/kk, jos et irtisano tilausta ennen kokeilujakson päättymistä.

Pääsiäisen poikkeusliikenne

Pääsiäisen aikaan liikennöimme kaukoliikenteessä poikkeusvuoroin. Alla näet poikkeusaikataulut yhteysväleittäin.

Joensuu-Kuopio -yhteysväli

Pe 2.4. S-vuorot
La 3.4. L-vuorot
Su 4.4. S-vuorot
Ma 5.4. S- ja SS-vuorot

Lappeenranta-Jyväskylä -yhteysväli

2.4.-5.4. Ei liikennettä

Korona-ajan turvaohjeistukset

Pyrimme takaamaan kaikille asiakkaillemme turvalliset bussimatkat myös korona-aikana. Tästä syystä toivomme asiakkaidemme huomioivan annetut turvallisuusohjeet matkustaessaan vuoroillamme korona-aikana.

  • Tule vuoroille kyytiin vain terveenä
  • Huolehdi käsi- ja yskimishygienista
  • Pidä 2 m turvaväli
  • Huolehdi riittävästä istumaetäisyydestä bussissa
  • Nouse kyytiin etuovesta ja poistu takaovesta
  • Käytäthän maskia

Huomioithan myös liikenteen tilaajan määrittelemät koronaohjeistukset muilla kuin kaukoliikenteen vuoroilla.

Alla olevasta listasta voit tarkistaa kaupunkikohtaisia koronaohjeistuksia joukkoliikenteen vuoroille.

Joensuu
Kuopio
Turku
Helsinki
Savonlinna
Lappeenranta 

Kotkan seudun vuorojen lakkautus

Liikennöimämme Kotkan seudun kaukoliikennevuorot valitettavasti lakkautuvat helmikuun loppupuolella vuorojen kannattavuussyiden vuoksi. Lakkautus koskee vuoroja yhteysväleillä Kotka-Helsinki, Loviisa-Helsinki ja Hamina-Helsinki.

Arkivuorot liikennöidään viimeisen kerran 19.2. ja lauantaivuorot 20.2. Kaikki lakkautuvat vuorot voit tarkistaa täältä.

Pahoittelemme muutoksesta asiakkaillemme aiheutuvaa haittaa.

Muutos Joensuu-Kuopio -linjalla

1.1.2021 alkaen Joensuu-Outokumpu-Kuopio klo 5.25-7.40 vuorolle on tulossa joitakin muutoksia.

Liikennöinnin sujuvoittamisen vuoksi vuoro ei kierrä Ylämyllyn pysäkkien kautta, jolloin lähtöaika Outokummusta on klo 6.05 ja Tuusniemeltä klo 6.35.  Kuopioon vuoro saapuu edelleen klo 7.40. Muutoksen myötä Marjalan jälkeiset pysäkit välillä Lepikkoranta-Honkalampikeskus jäävät pois vuorolta.

Vuoron päivitetyn aikataulun voit tarkistaa täältä.

Tervetuloa vuoron kyytiin myös jatkossa!

 

Joulunajan liikenne 2020

Joulun ja uudenvuoden 2020 aikana liikennöimme kaukoliikenteen vuorot poikkeusaikataulut. Loppuvuoden poikkeusliikenne yhteysväleittäin alla.

Helsinki-Loviisa -yhteysväli

23.12. Ke-vuorot
24.-27.12. Ei liikennettä
31.12. To-vuorot

Helsinki-Kotka -yhteysväli

23.12. Ke-vuorot
24.-27.12. Ei liikennettä
31.12. To-vuorot
2.1. La-vuorot
5.1. Ti-vuorot
6.1. Ei liikennettä

Jyväskylä-Lappeenranta -yhteysväli

23.12. Ei poikkeuksia
24.-26.12. Ei liikennettä
27.12. S-vuorot
1.1. S-vuorot
6.1. S-vuorot

Joensuu-Kuopio -yhteysväli

23.12. Ei poikkeuksia
24.12. Vuorot liikennöidään klo 13 saakka
25.12. Ei liikennettä
26.12. S-vuorot
27.12. S- ja SS-vuorot
1.1. S-vuorot
3.1. S- ja SS-vuorot
6.1. S-vuorot

Jyväskylä-Tampere -yhteysväli*

23.12. Ei poikkeuksia
24.-27.12. Ei liikennettä

*Jyväskylä-Tampere välin vuorot lakkautuvat 31.12.2020 alkaen.

 

Myös pyhien aikaan bussiliput ovat ostettavissa Matkahuollon verkkokaupasta ja Reitit ja liput-mobiilisovelluksesta.

Tervetuloa kyytiin!

Loppuvuoden muutokset kaukoliikenteessä

Loppuvuoden 2020 aikana joudumme valitettavasti lakkauttamaan joitakin kaukoliikenteen vuorojamme kannattavuussyiden takia. Alla lakkautettavat kaukoliikenteen vuorot yhteysväleittäin.

Lakkautus 14.12.2020 alkaen:

S Mikkeli-Helsinki klo 14.45-18.00
S Kotka-Helsinki klo 9.00-11.30
S Helsinki-Kotka klo 17.00-19.35
S Helsinki-Loviisa klo 11.45-13.20
S Loviisa-Helsinki klo 14.25-16.00

Lakkautus 20.12.2020 alkaen:

L Helsinki-Mikkeli klo 8.55-12.00

Lakkautus 31.12.2020 alkaen:

M-P Loviisa-Helsinki klo 6.40-8.55
M-P Helsinki-Loviisa klo 11.10-13.05

M-P Loviisa-Porvoo klo 13.20-14.20
M-P Porvoo-Loviisa klo 14.45-15.45

M-P Jyväskylä-Tampere klo 17.55-20.00
M-P Tampere-Jyväskylä klo 21.10-23.15

M-P Jyväskylä-Lappeenranta klo 7.00-10.45
L Jyväskylä-Lappeenranta klo 9.20-13.00
S Jyväskylä-Lappeenranta klo 13.00-16.45
PL Jyväskylä-Lappeenranta klo 15.15-18.55
S Jyväskylä-Lappeenranta klo 18.00-21.55

PL Lappeenranta-Jyväskylä klo 9.20-13.00
M-PS Lappeenranta-Jyväskylä klo 13.05-16.55
L Lappeenranta-Jyväskylä klo 15.10-18.55
S Lappeenranta-Jyväskylä klo 18.00-21.45

 

Jyväskylä-Lahti -vuorojen lakkautus

Jyväskylä-Lahti -välin kaukoliikennevuorot lakkautuvat marraskuun lopulla. Vuorojen viimeinen liikennöintipäivä on perjantaina 27.11.2020.

Lakkautus 27.11.2020 alkaen

M-P Jyväskylä-Lahti klo 6.45-9.05
M-P Lahti-Jyväskylä klo 11.30-14.05

Kaikki liikennöimämme kaukoliikenteen vuorot löydät täältä. Liput vuoroillemme voit ostaa Matkahuollon verkkokaupasta.

Muutos Helsinki-Loviisa -vuorolla

Helsinki-Loviisa -vuorolla tehty aikataulumuutos astuu voimaan maanantaina 16.11. alkaen. Uusi suora Helsinki-Loviisa -vuoro korvaa nykyiset Helsinki-Porvoo klo 10:30 ja Porvoo-Loviisa klo 12:15 lähtevät vuorot.

Lakkautus 14.11.2020 alkaen

M-P Helsinki-Porvoo klo 10:30-11:30
M-P Porvoo-Loviisa klo 12:15-13:10

Vuoron aloitus 16.11.2020 alkaen

M-P Helsinki-Loviisa klo 11:10-13:05

Kaukoliikenteen aikataulut voit tarkistaa kokonaisuudessaan täältä. Osta liput vuoroille jo etukäteen Matkahuollon verkkokaupasta!

Tervetuloa kyytiin!

Joensuu-Jyväskylä lakkautus 2.11.

2.11.2020 alkaen lakkautamme Joensuu-Jyväskylä -väliset vuorot kannattavuussyiden vuoksi. Vuorot liikennöidään viimeisen kerran pyhäinpäivän aikaan 31.10.-1.11.

 

Lakkautuvat vuorot:

 

P, S Joensuu – Jyväskylä klo 15.10 – 19.00
P, S Jyväskylä – Joensuu klo 15.00 – 18.50

 

Kaukoliikenteen vuoromuutoksia voit seurata helposti Savonlinjan somekanavissa sekä verkkosivujen kautta.