Uutiset

Kotkan seudun vuorojen lakkautus

Liikennöimämme Kotkan seudun kaukoliikennevuorot valitettavasti lakkautuvat helmikuun loppupuolella vuorojen kannattavuussyiden vuoksi. Lakkautus koskee vuoroja yhteysväleillä Kotka-Helsinki, Loviisa-Helsinki ja Hamina-Helsinki.

Arkivuorot liikennöidään viimeisen kerran 19.2. ja lauantaivuorot 20.2. Kaikki lakkautuvat vuorot voit tarkistaa täältä.

Pahoittelemme muutoksesta asiakkaillemme aiheutuvaa haittaa.

Muutos Joensuu-Kuopio -linjalla

1.1.2021 alkaen Joensuu-Outokumpu-Kuopio klo 5.25-7.40 vuorolle on tulossa joitakin muutoksia.

Liikennöinnin sujuvoittamisen vuoksi vuoro ei kierrä Ylämyllyn pysäkkien kautta, jolloin lähtöaika Outokummusta on klo 6.05 ja Tuusniemeltä klo 6.35.  Kuopioon vuoro saapuu edelleen klo 7.40. Muutoksen myötä Marjalan jälkeiset pysäkit välillä Lepikkoranta-Honkalampikeskus jäävät pois vuorolta.

Vuoron päivitetyn aikataulun voit tarkistaa täältä.

Tervetuloa vuoron kyytiin myös jatkossa!

 

Joulunajan liikenne 2020

Joulun ja uudenvuoden 2020 aikana liikennöimme kaukoliikenteen vuorot poikkeusaikataulut. Loppuvuoden poikkeusliikenne yhteysväleittäin alla.

Helsinki-Loviisa -yhteysväli

23.12. Ke-vuorot
24.-27.12. Ei liikennettä
31.12. To-vuorot

Helsinki-Kotka -yhteysväli

23.12. Ke-vuorot
24.-27.12. Ei liikennettä
31.12. To-vuorot
2.1. La-vuorot
5.1. Ti-vuorot
6.1. Ei liikennettä

Jyväskylä-Lappeenranta -yhteysväli

23.12. Ei poikkeuksia
24.-26.12. Ei liikennettä
27.12. S-vuorot
1.1. S-vuorot
6.1. S-vuorot

Joensuu-Kuopio -yhteysväli

23.12. Ei poikkeuksia
24.12. Vuorot liikennöidään klo 13 saakka
25.12. Ei liikennettä
26.12. S-vuorot
27.12. S- ja SS-vuorot
1.1. S-vuorot
3.1. S- ja SS-vuorot
6.1. S-vuorot

Jyväskylä-Tampere -yhteysväli*

23.12. Ei poikkeuksia
24.-27.12. Ei liikennettä

*Jyväskylä-Tampere välin vuorot lakkautuvat 31.12.2020 alkaen.

 

Myös pyhien aikaan bussiliput ovat ostettavissa Matkahuollon verkkokaupasta ja Reitit ja liput-mobiilisovelluksesta.

Tervetuloa kyytiin!

Loppuvuoden muutokset kaukoliikenteessä

Loppuvuoden 2020 aikana joudumme valitettavasti lakkauttamaan joitakin kaukoliikenteen vuorojamme kannattavuussyiden takia. Alla lakkautettavat kaukoliikenteen vuorot yhteysväleittäin.

Lakkautus 14.12.2020 alkaen:

S Mikkeli-Helsinki klo 14.45-18.00
S Kotka-Helsinki klo 9.00-11.30
S Helsinki-Kotka klo 17.00-19.35
S Helsinki-Loviisa klo 11.45-13.20
S Loviisa-Helsinki klo 14.25-16.00

Lakkautus 20.12.2020 alkaen:

L Helsinki-Mikkeli klo 8.55-12.00

Lakkautus 31.12.2020 alkaen:

M-P Loviisa-Helsinki klo 6.40-8.55
M-P Helsinki-Loviisa klo 11.10-13.05

M-P Loviisa-Porvoo klo 13.20-14.20
M-P Porvoo-Loviisa klo 14.45-15.45

M-P Jyväskylä-Tampere klo 17.55-20.00
M-P Tampere-Jyväskylä klo 21.10-23.15

M-P Jyväskylä-Lappeenranta klo 7.00-10.45
L Jyväskylä-Lappeenranta klo 9.20-13.00
S Jyväskylä-Lappeenranta klo 13.00-16.45
PL Jyväskylä-Lappeenranta klo 15.15-18.55
S Jyväskylä-Lappeenranta klo 18.00-21.55

PL Lappeenranta-Jyväskylä klo 9.20-13.00
M-PS Lappeenranta-Jyväskylä klo 13.05-16.55
L Lappeenranta-Jyväskylä klo 15.10-18.55
S Lappeenranta-Jyväskylä klo 18.00-21.45

 

Jyväskylä-Lahti -vuorojen lakkautus

Jyväskylä-Lahti -välin kaukoliikennevuorot lakkautuvat marraskuun lopulla. Vuorojen viimeinen liikennöintipäivä on perjantaina 27.11.2020.

Lakkautus 27.11.2020 alkaen

M-P Jyväskylä-Lahti klo 6.45-9.05
M-P Lahti-Jyväskylä klo 11.30-14.05

Kaikki liikennöimämme kaukoliikenteen vuorot löydät täältä. Liput vuoroillemme voit ostaa Matkahuollon verkkokaupasta.

Muutos Helsinki-Loviisa -vuorolla

Helsinki-Loviisa -vuorolla tehty aikataulumuutos astuu voimaan maanantaina 16.11. alkaen. Uusi suora Helsinki-Loviisa -vuoro korvaa nykyiset Helsinki-Porvoo klo 10:30 ja Porvoo-Loviisa klo 12:15 lähtevät vuorot.

Lakkautus 14.11.2020 alkaen

M-P Helsinki-Porvoo klo 10:30-11:30
M-P Porvoo-Loviisa klo 12:15-13:10

Vuoron aloitus 16.11.2020 alkaen

M-P Helsinki-Loviisa klo 11:10-13:05

Kaukoliikenteen aikataulut voit tarkistaa kokonaisuudessaan täältä. Osta liput vuoroille jo etukäteen Matkahuollon verkkokaupasta!

Tervetuloa kyytiin!

Joensuu-Jyväskylä lakkautus 2.11.

2.11.2020 alkaen lakkautamme Joensuu-Jyväskylä -väliset vuorot kannattavuussyiden vuoksi. Vuorot liikennöidään viimeisen kerran pyhäinpäivän aikaan 31.10.-1.11.

 

Lakkautuvat vuorot:

 

P, S Joensuu – Jyväskylä klo 15.10 – 19.00
P, S Jyväskylä – Joensuu klo 15.00 – 18.50

 

Kaukoliikenteen vuoromuutoksia voit seurata helposti Savonlinjan somekanavissa sekä verkkosivujen kautta.

Kaukoliikenteen lakkautukset ja lisäykset

Liikennöimämme Kuopio-Jyväskylä -vuorot lakkautuvat kannattamattomina lokakuun loppuun mennessä. Vuorot liikennöidään viimeisen kerran perjantaina 30.10.

 

Kuopio-Jyväskylä lakkautus 31.10. alkaen:

Jyväskylä – Kuopio, M-P klo 13.10-15.20
Kuopio – Jyväskylä, M-P klo 16.30-18.40

 

Maanantaista 2.11. alkaen aloitamme liikennöinnin Tampere-Jyväskylä -välillä. Tarkemmat aikataulut ja lippujen hinnat voit tarkistaa täältä. Liput vuoroille voit ostaa Matkahuollon verkkokaupasta tai Bussiliput-sovelluksesta jo etukäteen!

 

Tampere – Jyväskylä 2.11. alkaen:

Jyväskylä – Tampere, M-P klo 17.55-20.00
Tampere – Jyväskylä, M-P klo 21.10-23.15

 

Tervetuloa kyytiin!

Pyhäinpäivän liikenne 2020

Pyhäinpäivän 2020 aikaan kaukoliikenteen vuoroissamme on muutoksia. Alta voit tarkistaa yhteysväleittäin kaikki 31.10. ja 1.11. liikennöimämme vuorot.

Kotka – Helsinki

Kotka klo 9.00 – Helsinki klo 11.30, liikennöidään 31.10 ja 1.11.
Loviisa klo 14.25 – Helsinki klo 16.00, liikennöidään 31.10. ja 1.11.

Helsinki klo 11.45 – Loviisa klo 13.20, liikennöidään 31.10 ja 1.11.
Helsinki klo 17.00 – Kotka klo 19.35, liikennöidään 31.10. ja 1.11.

Lappeenranta – Jyväskylä

Lappeenranta klo 13.05 – Jyväskylä klo 16.55, liikennöidään 31.10. ja 1.11.
Lappeenranta klo 18.00 – Jyväskylä klo 21.45, liikennöidään 1.11.

Jyväskylä klo 13.00 – Lappeenranta klo 16.45, liikennöidään 31.10. ja 1.11.
Jyväskylä klo 18.00 – Lappeenranta klo 21.55, liikennöidään 1.11.

Jyväskylä – Joensuu

Jyväskylä klo 15.00 – Joensuu klo 18.50, liikennöidään 1.11.

Joensuu klo 15.10 – Jyväskylä klo 19.00, liikennöidään 1.11.

Kuopio – Joensuu

Kuopio KYS klo 11.40 – Joensuu klo 14.30, liikennöidään 31.10. ja 1.11.
Kuopio klo 14.15 – Joensuu klo 16.40, liikennöidään 1.11.
Kuopio klo 16.20 – Joensuu klo 18.50, liikennöidään 31.10. ja 1.11.
Kuopio klo 18.15 – Joensuu klo 20.40, liikennöidään 1.11.

Joensuu PKKS klo 11.45 – Kuopio klo 14.35, liikennöidään 31.10. ja 1.11.
Joensuu klo 14.15 – Kuopio klo 16.45, liikennöidään 1.11.
Joensuu klo 16.15 – Kuopio klo 18.45, liikennöidään 31.10. ja 1.11.
Joensuu klo 18.15 – Kuopio klo 20.35, liikennöidään 1.11.

Mikkeli – Helsinki

Mikkeli klo 14.45 – Helsinki klo 18.00, liikennöidään 1.11.

Helsinki klo 8.55 – Mikkeli 12.00, liikennöidään 31.10.

Kaukoliikenteen muutokset lokakuussa 2020

Kaukoliikenteen vuoroihimme on tehty muutoksia lokakuun alusta alkaen. Tarkista muutokset alta.

Helsinki – Mikkeli

P Helsinki – Mikkeli klo 20.45-23.55 lakkautus 25.9. alkaen
L Helsinki – Mikkeli klo 08.55-12.00 voimassa 28.9. alkaen

Jyväskylä – Lahti

M-P Jyväskylä-Lahti klo 06.45-09.05 voimassa 5.10. alkaen
M-P Lahti-Jyväskylä klo 11.30-14.05 voimassa 5.10. alkaen

Jyväskylä – Lappeenranta

M-P Jyväskylä-Mikkeli klo 05.55-07.40 lakkautus 4.10. alkaen
M-P Mikkeli-Lappeenranta klo 09.15-11.00 lakkautus 4.10. alkaen
P Jyväskylä-Mikkeli klo 14.00-15.45 lakkautus 4.10. alkaen
P Mikkeli-Jyväskylä klo 16.15-18.00 lakkautus 4.10. alkaen

M-P Jyväskylä-Lappeenranta klo 07.00-10.45 voimassa 5.10. alkaen

Loviisa – Porvoo – Helsinki

M-P Helsinki-Loviisa klo 11.00-13.05 lakkautus 4.10. alkaen
M-P Loviisa-Helsinki klo 06.45-08.55 lakkautus 4.10. alkaen
M-P Loviisa-Porvoo klo 13.15-14.15 lakkautus 4.10. alkaen

M-P Loviisa-Helsinki klo 06.40-08.55 voimassa 5.10. alkaen
M-P Helsinki-Porvoo klo 10.30-11.30 voimassa 5.10. alkaen
M-P Porvoo-Loviisa klo 12.15-13.10 voimassa 5.10. alkaen
M-P Loviisa-Porvoo klo 13.20-14.20 voimassa 5.10. alkaen

Jyväskylä-Kuopio

M-P Jyväskylä-Kuopio klo 7.00-9.10 lakkautus 4.10. alkaen
M-P Kuopio-Jyväskylä klo 10.05-12.15 lakkautus 4.10. alkaen

M-P Jyväskylä-Kuopio klo 13.10-15.20 voimassa 5.10. alkaen
M-P Kuopio-Jyväskylä klo 16.30-18.40 voimassa 5.10. alkaen

Kaikki kaukoliikenteemme aikataulut ja vuorojen tarkemmat pysäkkitiedot voit tarkistaa täältä.

Liput vuoroillemme ostat helpoiten jo etukäteen Matkahuollon verkkokaupasta tai Bussiliput-sovelluksesta.